جزئیات
تاریخ ایجاد: 1396/8/22 تعداد بازدید: 865 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: Azarnia
گزارش تحلیلی بازار جهانی نفت و وکیوم باتوم 20 آبان 96

گزارش تحلیلی بازار جهانی نفت و وکیوم باتوم

تغییرات قیمت جهانی نفت در پی اتفاقات ژئوپلیتیکی در طی هفته گذشته:

روز جمعه قیمت نفت تحت تاثیر افزایش شمار دکل‌های حفاری نفت آمریکا، با کاهش مواجه شد. با این ‌همه هفته گذشته را با عملکرد قوی سپری کرد. به گزارش ایسنا، نفت برنت که قیمت پایه بازار جهانی است، ۴۱ سنت یا ۰.۶ درصد کاهش یافت و در ۶۳.۵۲ دلار در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات برنت برای کل هفته ۲ درصد افزایش داشت. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۴۳ سنت یا ۰.۸ درصد کاهش، در ۵۶.۷۴ دلار در هر بشکه بسته شد اما برای کل هفته ۲ درصد افزایش داشت. هر دو قیمت پایه برای پنجمین هفته متوالی افزایش داشتند. نگرانی‌های ژئوپلیتیکی و انتظارات برای تمدید توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک، طی هفته گذشته از افزایش قیمت‌های نفت پشتیبانی کرد. قیمت‌های نفت هفته گذشته پس از اینکه عربستان سعودی ۲۰۱ نفر از مقامات عالیرتبه شامل شاهزادگان، تجار و مقامات دولتی را در راستای مقابله با فساد بازداشت کرد، به رکورد بالای جدیدی صعود کردند. به گفته جیووانی استانوو، تحلیلگر شرکت "یو بی اس ولث منیجمنت"، عربستان سعودی دومین تولیدکننده بزرگ نفت پس از روسیه و همچنین بزرگترین صادرکننده نفت و کشور دارای بزرگترین ظرفیت شناور تولید است بنابراین واضح است اگر در چنین کشور نفتی مهمی، اتفاق غیرمنتظره‌ای روی دهد، بر قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد. بر اساس گزارش مارکت واچ، تحولات سیاسی عربستان در حالی روی داد که پیش از آن ریسک‌های ژئوپلیتیکی در سایر تولیدکنندگان نفت شامل ونزوئلا و عراق افزایش یافته بود. به گفته تحلیلگران، سرمایه‌گذاران روی تمدید توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک حساب باز کرده‌اند. اعضای اوپک قرار است ۳۰ نوامبر در وین دیدار کنند و انتظار می‌رود در این دیدار، تمدید ۹ ماهه توافق کاهش تولید مورد بررسی قرار گیرد. این توافق با هدف مقابله با اشباع عرضه جهانی و حمایت از قیمت‌ها، از اول ژانویه اجرا شده و در مارس سال ۲۰۱۸ به پایان می‌رسد. به گفته تحلیلگران، اگرچه آشفتگی ژئوپلیتیکی تا حدودی از قیمت‌ها حمایت کرده اما نگرانی‌های پیرامون افزایش تولید و سطح صادرات نفت آمریکا و روند رشد فعالیت حفاری این کشور، احتمالا رشد قیمت‌ها را محدود خواهد کرد. طبق اعلام گروه صنعتی بیکرهیوز، شمار دکل‌های حفاری نفت آمریکا هفته گذشته ۹ حلقه افزایش یافت و به ۷۳۳ حلقه رسید و در مقایسه با شمار دکل‌های حفاری در سال گذشته ۲۸۶ حلقه افزایش نشان می‌دهد. در این بین، بانک آمریکایی گلدمن ساکس با اشاره به تنش‌های فزاینده در خاورمیانه، نسبت به نوسان بالای قیمت‌های نفت هشدار داده است.


نمودار تغییرات قیمت جهانی نفت برنت در طول هفته گذشته

گزارش آماری بازار وکیوم باتوم در بورس کالا در هفته منتهی به 17 آبان 96

عرضه عادی:

جدول شماره 1: عرضه کننده ها و مقایسه حجم تقاضا با حجم عرضه (تن)

نام عرضه کننده

تاریخ

حجم عرضه

حجم تقاضا

حجم معاملات

نفت تهران

96/8/16

7,000

69,800

7,000

نفت تبریز

96/8/13

5,000

46,980

5,000

نفت اصفهان

96/8/16

6,000

31,300

6,000

 


نمودار شماره 1: عرضه کننده ها و مقایسه حجم تقاضا با حجم عرضه (تن)


منحنی شماره 1: عرضه کننده ها و مقایسه حجم تقاضا با حجم عرضه (تن)

 

 

 

جدول شماره 2: عرضه کننده ها و مقایسه میزان رقابت

نام عرضه کننده

تاریخ

قیمت پایه

میانگین قیمت پایانی

درصد رقابت

نفت تهران

96/8/16

7500

8250

10

نفت تبریز

96/8/13

7500

8250

10

نفت اصفهان

96/8/16

7500

8250

10

 

عرضه خاص:

جدول شماره 3: عرضه کننده ها و حجم عرضه اختصاصی

نام عرضه کننده

تاریخ

حجم عرضه

حجم تقاضا

حجم معاملات

قیمت معامله

نفت تهران

96/8/14

22,000

22,000

22,000

8250

نفت بندرعباس[1]

96/8/613

18,000

18,000

18,000

8662

نفت بندرعباس[2]

96/8/13

10,000

10,000

10,000

8662

نفت تبریز

96/8/14

5,000

5,000

5,000

8250

 

تحلیل و بررسی:

بازار وکیوم باتوم طی هفته گذشته، تحت تاثیر تصمیم جدید شورای رقابت با کاهش عرضه توسط عرضه­کنندگان همراه شد، از طرفی با توجه به مسیر رو به رشد قیمت جهانی نفت، تقاضا برای خرید وکیوم همانند دو هفته گذشته با استقبال بالایی تکرار شد. اما طی هفته گذشته آمار تقاضای وکیوم باتوم تهران در مقایسه با هفته قبل­تر کاهش را نشان داد. علت کاهش تقاضای وکیوم باتوم تهران، سیاست­های درون شرکتی مبنی بر اصلاح نوع عرضه (تخصیص بخشی از مقدار پایه به افزایش عرضه) بود که باعث شد تقاضا از 100 هزار تن به 70 هزار تن تقلیل یابد. این نوع سیاست بیشتر بر مبنای حمایت از خریداران کوچک اعمال می­گردد. در روزهای پایانی هفته گذشته، خبر مهمی از تصمیم شورای رقایت بر خروجی خبرگزاری­ها و سایت­های خبری منتشر گردید. بر اساس تصمیم جدید شورای رقابت مقرر شده است تا ظرف مدت یک ماه، دستورالعملی برای عرضه وکیوم باتوم پالایشگاه ها با شرایط قراردادهای بلندمدت برای عرضه در بورس کالای ایران تهیه شود. به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس مصوبه سیصد و یازدهمین جلسه شورای رقابت، عرضه وکیوم باتوم پالایشگاه ها به طور کامل در بورس کالای ایران و با محاسبه نرخ ارز آزاد انجام خواهد شد. شورای رقابت اعلام کرد: به موجب بند 5 ماده 58 تا یک ماه به منظور برقراری شرایط همسان در عرضه وکیوم باتوم توسط کلیه پالایشگاه‌های کشور از طریق بورس کالا، دستورالعمل پیشنهادی تنظیم بازار وکیوم باتوم را با رعایت اصول افزایش شفافیت، رفع تبعیض و بهبود رقابت‌پذیری، تدوین قراردادهای طولانی مدت و با لحاظ نرخ ارز سامانه سنا بانک مرکزی در محاسبات قیمت وکیوم باتوم، تهیه و به شورای رقابت ارائه شود. همچنین شورای رقابت اعلام کرد: عمده انگیزه تولیدکنندگان قیر در کشور، صادرات این محصول به مشتریان خارجی است. تخمین زده می‌شود که سالانه نزدیک به 3 میلیون تن قیر از کشور صادر می شود. با عنایت به آنکه در فرایند تبدیل وکیوم باتوم به قیر سرمایه مورد نیاز نسبت به میزان فروش کم است، لذا ورود به این صنعت به سادگی مقدور است و بستن و تاسیس مجدد نیز کم‌هزینه خواهد بود. در عین حال خرید وکیوم باتوم با احتساب نرخ ارز مبادله‌ای و فروش قیر به نرخ ارز آزاد و صادرات آن برای واحدهایی که مشمول خوراک وکیوم باتوم می‌شوند امتیاز بالایی ایجاد می‌کند که منجر به تقاضای کاذب و اخلال در تقاضا و رقابت می‌شود.

با توجه به اتفاقات ذکر شده، پیش­بینی می­گردد که بمراتب در دو هفته پایانی (به ویژه هفته پایانی) آبان ماه و تا اعلام قیمت جدید وکیوم باتوم و اجرایی شدن آن، از میزان عرضه این محصول توسط عرضه­کنندگان آن در بورس کالا کاسته شود که با این رویداد، عطش متقاضیان برای خرید آن بیشتر و بیشتر خواهد گردید.

*یادآور می­شود، این تحلیل و پیش بینی صرفا نظر گروه تحلیل شرکت کارگزاری باهنر بوده و هرگونه مسئولیت تصمیم­گیری برعهده مشتری محترم می­باشد.*

**حهت دانلود مقاله فوق اینجا کلیک کنید**

 

واحد تحلیل شرکت کارگزاری باهنر

20  آبان 1396[1] عرضه اول در طول هفته

[2] عرضه دوم در طول هفته

print
  نظرات