جزئیات
تاریخ ایجاد: 1396/4/9 تعداد بازدید: 485 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: Azarnia
گزارش تحلیلی بازار جهانی نفت و وکیوم باتوم 6 آبان 96

گزارش تحلیلی بازار جهانی نفت و وکیوم باتوم

 

در گزارش اجمالی زیر قصد داریم به بررسی وضعیت بازار جهانی نفت و همچنین وکیوم باتوم، که به عنوان یک فرآورده مهم نفتی در بورس کالای ایران عرضه و معامله می­شود، پرداخته و بازار این محصول پرکاربرد را از لحاظ عرضه، تقاضا و روند قیمتی مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم.

نفت:

به گزارش بولتن نیو، روز جمعه با حمایت بزرگترین تولیدکنندگان نفتی از تمدید توافق کاهش تولید، و با افت دلار از بالاترین مقادیر ۳ ماهه خود، قیمت‌های نفت حدود ۲ درصد جهش کرد و قیمت بنچ‌مارک جهانی نفت برنت، به بالای ۶۰ دلار افزایش یافت. طبق اعلام دبیر اوپک، عربستان سعودی و روسیه، قبل از دیدار سیاست‌گذاری ۳۰ نوامبر، حمایت خود را از تمدید توافق کاهش تولید به رهبری اوپک، به مدت ۹ ماه بیشتر از موعد اصلی، اعلام کردند. توافق فعلی اوپک و تولیدکنندگان مهم دیگر تا ماه مارچ ۲۰۱۸ معتبر است. قیمت نفت خام در روز جمعه با ۱.۹ درصد یا ۱.۱۴ دلار افزایش در ۶۰.۴۴ دلار به ازای هر بشکه تثبیت شد. قیمت این بنچ‌مارک نفتی قبلا در اواسط روز رکورد ۶۰.۵۳ دلار برای هر بشکه را هم ثبت کرده بود که بیشترین میزان آن از جولای ۲۰۱۵ و بیش از ۳۵ درصد بالاتر از حداقل قیمت ۲۰۱۷ این شاخص نفتی بود که در ژوئن ۲۰۱۷ به آن دست یافته بود.

روز پنج‌شنبه ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان در مصاحبه با رویترز گفته بود که کشورش از تمدید توافق کاهش تولیدات به منظور متوازن کردن عرضه و تقاضای نفت حمایت خواهد کرد. قرار است اوپک در دیدار ۳۰ نوامبر خود در وین در مورد تمدید توافق کاهش تولیدات خود مذاکره کند. عامل دیگر افزایش قیمت‌ها این بود که انتظار می‌رود صادرات نفت خام و میعانات نفتی ایران این ماه به علت مشکلات تولید به کمترین سطح ۱۹ ماهه خود برسد. درحالی که افزایش تقاضای جهانی و کاهش تولیدات نفت طبق توافق به رهبری اوپک باعث شده است شرایط اشباع بازارها روز به روز کمتر شود، افزایش تولید آمریکا همچنان به عنوان معضلی برای اوپک باقی مانده است.


نمودار تغییرات قیمت جهانی نفت برنت در طول یک ماه گذشته

وکیوم باتوم V.B:

وکیوم باتوم ته مانده برج تقطیر در خلاء است و به عنوان ماده اولیه تولید قیر و نفت کوره استفاده می­شود. بطوریکه 70 درصد ماده اولیه نفت کوره نیز  VB می­باشد. قیمت ماده اولیه قیر (VB) تابع قیمت نفت کوره و نفت سفید است. درکشور ایران در ابتدای هر ماه، شرکت پالایش و پخش فرآورده­های نفتی نرخ پایه فرآورده­های نفتی را جهت عرضه در بورس کالا و بورس انرژی بیان می­کند. طبق آخرین فرمول در نظرگرفته شده از سوی این شرکت که تامین کننده ماده اولیه کارخانه­های تولیدکننده قیرمی­باشد، قیمت VB  براساس میانگین قیمت قیر در ماه قبل تعیین می­شود. با کاهش قیمت جهانی نفت، تمامی شرکت­های نفتی دنیا اقدام به اصلاح نرخ فروش محصولات نفتی خود می­کنند. در یکسال اخیر و تا قبل از کاهش جهانی قیمت نفت، کشور ترکیه، علیرغم تولید داخلی محصول قیر از سوی شرکت نفتی توپراش، به دلیل با صرفه­تر بودن نرخ قیر ایران، اقدام به واردات محصول قیر از شرکتهای تولیدی ایران می­نمود. ولی در شرایط کنونی با کاهش قیمت نفت، شرکت توپراش ترکیه هفته­ای یکبار اقدام به کاهش نرخ قیر تولیدی خود می­نماید. در حال حاضر با صرفه­تر بودن قیمت قیر شرکت توپراش ترکیه، منجر به جایگزینی بازار قیر ایران با شرکت توپراش در کشورهای دیگر، از جمله گرجستان شده است. بر همین اساس بایستی نرخ فروش وکیوم باتوم به گونه­ای باشد که امکان صادرات قیر برای شرکت­های تولیدی فراهم گردد. موسسات جهانی (factfish ، trademap ، wordasphalt2014) طبق گزارشی پیش بینی کرده بودند که تقاضای جهانی قیر در سال 2017 با رشد سالانه 3.6 درصدی نسبت به سال پایه 2012 به 121 میلیون تن، معادل 734 میلیون بشکه، خواهد رسید. این افزایش به ویژه به واسطه رشد تقاضا در چین و دیگر کشورهای در حال توسعه ایجاد خواهد شد. بر این اساس به نظر می­رسد ایران به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان قیر دنیا، که در حال حاضر 8.3 درصد تقاضای جهانی را تامین می­کند، باید برنامه­ریزی مدونی برای کسب بازارهای جدید و توسعه بازار جهانی صادرات این کالای پر سود داشته باشد. برنامه­ریزی برای توسعه بازارهای جهانی قیر در حالی باید انجام گیرد که در وضعیت کنونی، ایران به عنوان دومین صادرکننده قیر آسیا، اولین صادر کننده خاورمیانه و چهارمین صادرکننده جهان می­باشد.

وکیوم باتوم در بورس کالای ایران توسط شرکت­هایی نظیر پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت شیراز، پالایش نفت تهران و پالایش نفت تبریز عرضه می­شودکه در این بین، محصول عرضه شده توسط پالایش نفت تهران دارای بیشترین تقاضا می­باشد. با توجه به استفاده فراوان از این ماده به عنوان ماده اولیه در تولید قیر در بین فرآورده­های نفتی، این محصول از تقاضای بالایی برخوردار است. بطوریکه در تمام ماه­های سال، حجم تقاضا بیشتر از حجم عرضه بوده است و به طور معمول، تمامی حجم عرضه شده مورد معامله قرار گرفته است. از طرف دیگر با کاهش قیمت جهانی نفت، حجم عرضه این محصول تغییر چندانی نداشته است و می­توان گفت یک روند ثابت و متعادلی داشته است.

 

 

واحد تحلیل شرکت کارگزاری باهنر

6  آبان 1396

print
  نظرات