جزئیات
تاریخ ایجاد: 1397/4/26 تعداد بازدید: 611 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: Azarnia
4 سناریو برای نفت

4 سناریو برای نفت

برای پیش بینی حرکت نفت، فعالان بازار را از دیدگاه میزان کسب سود و میزان تحمل ریسک، طبق جدول زیر به چهار گروه تقسیم نموده و بر اساس این چهار گروه، 4 سناریو برای پیش بینی آینده بازار نفت تعریف می­نماییم. در تمامی این 4 سناریو فرض بر این است که فعالان بازار به استراتژی­های خود پایبند بوده و مطابق با آن به صورت منطقی عمل می­کنند، یعنی در صورت کسب بازدهی مورد انتظار از بازار خارج شده و یا تحلیل­های خود را بروز می­کنند یا در صورت رسیدن به حد زیان، ضرر را شناسایی کرده و از بازار خارج می­شوند و یا مطابق تحلیل­های بروز شده عمل می نمایند. ­در تمامی سناریوها عبور از حد پایین اول یا حد بالای اول در هر مقطع زمانی به معنای هشدار است. معامله­گران بر اساس رویکردهای مختلف و همچنین افق­های سرمایه گذاری متفاوت می­توانند یک یا چند سناریو را نقشه راه خود قرار داده و بر اساس آن به انجام معاملات بپردازند. مثلا خریداران قانع و محتاط می­توانند سناریوی سوم را به عنوان راهنما در نظر بگیرند و در صورت گذر قیمت از حد پایین اول با قبول ضرر از معامله خارج شوند و یا در صورت عبور قیمت از محدوده سطوح بالا از معامله خارج شده و سود خود را شناسایی کنند.

·   روند قیمت نفت برنت

قیمت نفت برنت تقریبا حدود یکسال است (از ابتدای تیر سال 96) که در روند صعودی به کار خود ادامه می­دهد. مسائل ژئوپلیتیک منطقه و بحران­های مختلف در خاورمیانه از جمله مسائل مربوط به برجام و خروج آمریکا از آن، شدت گرفتن اختلافات بین ایران و رژیم صهیونیستی، درگیری­های غزه و ... از جمله دلایل حرکت رو به بالای قیمت نفت بودند. از طرفی ارزش دلار نیز در بازارهای جهانی روند نزولی خود را شکسته و از اسفندماه سال قبل در حال افزایش است. یعنی در این مدت هم بر ارزش دلار افزوده شده و هم بر قیمت هر بشکه نفت، که اگر این قدرت گرفتن دلار بر دیگر ارزها اتفاق نمی­افتاد شاید اکنون شاهد رشد بیشتر قیمت نفت بودیم.

حال حرکت آتی قیمت نفت را در 4 سناریو بررسی می­کنیم:

 

1.        سناریوی اول: بازار مشتاق و محتاط

در این سناریو فرض می­شود بازار از نظر کسب بازدهی مشتاق و از نظر میزان تحمل ریسک محتاط و ریسک گریز است. یعنی به ازای ریسک پایین انتظار کسب بازدهی زیاد را دارد. معامله گرانی که اهداف سرمایه­گذاری خود را مطابق با این سناریو تطبیق می­دهند، می­توانند از سطوح بالا و پایین نمودار قیمتی شکل زیر به عنوان حد سود و ضرر خود استفاده کنند. طبق بررسی­ها این سناریو در هیچ یک از افق­های سرمایه­گذاری، سناریوی غالب بازار نیست و تنها در صورتی که افق سرمایه گذار حدود 70 روز کاری باشد بهتر است با این سناریو به بازار نگاه کند.

 

2.       سناریوی دوم: بازار مشتاق و جسور

در این سناریو فرض می­شود بازار از نظر کسب بازدهی مشتاق و از نظر میزان تحمل ریسک جسور بوده و ریسک پذیر است. یعنی به ازاء قبول ریسک بالا انتظار کسب بازدهی زیاد را نیز دارد. معامله گرانی که اهداف سرمایه­گذاری خود را مطابق با این سناریو تطبیق می­دهند، می­توانند از سطوح بالا و پایین نمودار قیمتی شکل زیر به عنوان حد سود و ضرر خود استفاده کنند.

 

3.      سناریوی سوم: بازار قانع و محتاط (محتمل­ترین سناریو)

در این سناریو فرض می­شود بازار از نظر کسب بازدهی قانع و از نظر میزان تحمل ریسک محتاط است. یعنی به ازاء ریسک کم انتظار کسب بازدهی بالایی ندارد. بازدهی معقول و متناسب با میزان ریسک را انتظار دارد. معامله گرانی که اهداف سرمایه­گذاری خود را مطابق با این سناریو تطبیق می­دهند، می­توانند از سطوح بالا و پایین نمودار قیمتی شکل زیر به عنوان حد سود و ضرر خود استفاده کنند.

 

 

با توجه به اینکه محتمل­ترین مسیر حرکتی قیمت نفت در قالب سناریوی سوم است بهتر است به ویژگی­های بازار در این مدل اشاره­ای کوتاه داشته باشیم.

در این سناریو هم احتمال موفقیت خریداران کمتر از 50 درصد است و هم احتمال موفقیت فروشندگان. بنابراین خریداران و فروشندگان به معاملات کم حجم و با افق سرمایه­گذاری کوتاه مدت چشم دوخته­اند. در این سناریو اغلب افرادی که وارد بازار می­شوند حدود اولیه (خط چین­های نازک) را مبنای کار خود قرار داده و در صورت خروج قیمت از این محدوده­ها، از معامله خود خارج شده و سپس به تحلیل مجدد بازار می­پردازند. در دیگر سناریوها ممکن است معامله­گر قبل از خروج از معامله، تحلیل و بازبینی انجام دهد زیرا امیدوار است معامله خود را همچنان نگه دارد.

4.       سناریوی چهارم: بازار قانع و جسور

در این سناریو فرض بر این است بازار از نظر کسب بازدهی به کم قانع بوده و از نظر میزان تحمل ریسک جسور بوده و به عبارتی ریسک پذیر باشد. یعنی به ازاء قبول ریسک زیاد انتظار کسب بازدهی کم را دارد. معامله گرانی که اهداف سرمایه­گذاری خود را مطابق با این سناریو تطبیق می­دهند، می­توانند از سطوح بالا و پایین نمودار قیمتی شکل زیر به عنوان حد سود و ضرر خود استفاده کنند.