جزئیات
تاریخ ایجاد: 1397/4/10 تعداد بازدید: 382 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: Azarnia
تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 17 دی 1396

تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 17 دی 96

اونس جهانی طلا:

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی مارکت واچ، رشد قیمت جهانی طلا برای یازده روز متوالی مساله­ای است که در 6 سال اخیر بی سابقه بوده است. بر اساس این گزارش انتشار آمارهای جدید وزارت کار آمریکا درباره وضعیت اشتغال و نرخ بیکاری در ماه دسامبر تاثیر زیادی بر افزایش قیمت جهانی طلا داشته است. تازه­ترین آمارهای رسمی نشان می­دهد که اقتصاد آمریکا طی ماه دسامبر، 148 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده است. نرخ بیکاری آمریکا نیز در این مدت به 4.1 درصد رسیده است. انتشار آمارهای ضعیف اشتغال در آمریکا موجب شده است تا گمانه زنی­ها نسبت به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه­های آینده با شک و تردید روبرو شود و این مساله در نهایت به نفع قیمت طلا بوده است. قیمت هر اونس طلا در پایان مبادلات روز جمعه با 0.1 درصد افزایش به بیش از 1322 دلار رسیده است. افزایش قیمت جهانی طلا برای یازده روز متوالی مساله­ای است که ظاهراً از سال 1984 میلادی بی سابقه بوده است. قیمت طلا که در سه هفته گذشته با افزایش نسبی روبرو شده بود، در هفته­ی منتهی به جمعه نیز بار دیگر یک درصد افزایش داشته است. این در حالی است که شاخص ارزش دلار نیز با رشد 0.1 درصدی روبرو شده است. ارزش دلار که در سال 2017 میلادی با کاهش 9.9 درصدی همراه شده بود طی هفته گذشته بیش از 0.2 درصد افزایش یافت. پیش بینی می­شود قیمت جهانی طلا در سال 2018 میلادی نیز به شدت تحت تاثیر سیاست­های پولی و نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا قرار بگیرد. اجرای اصلاحات مالیاتی در آمریکا نیز می­تواند تاثیر مهمی بر ارزش دلار و قیمت کالاهای راهبردی داشته باشد. به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی قیمت جهانی طلا حداقل تا پایان ژانویه روندی کاملا صعودی خواهد داشت. "رونالد لیونگ" تحلیلگر ارشد بازار طلا از هنگ­کنگ در این باره گفت: با عبور قیمت جهانی طلا از سطح روانی و مقاومتی 1300 دلار، به نظر می­رسد طلا برای دستیابی به رکوردهای جدید تلاش زیادی را آغاز کرده باشد. وی در ادامه افزود: دلار می­تواند نقش مهم و کلیدی را برای تعیین نوسانات قیمت طلا ایفا کند. بازارهای بین­المللی منتظر روشن شدن سیاست­های پولی و نرخ بهره آمریکا است. اجرای اصلاحات مالیاتی در آمریکا نیز می­تواند تاثیر زیادی بر روند قیمت طلا و ارزش دلار داشته باشد.

 

نمودار اونس طلای جهانی (تحویل فوریه 2018) در طول هفته­ای که گذشت 


نمودار شاخص دلار در طول هفته­ای که گذشت


 

تغییرات قیمت جهانی نفت در طی هفته گذشته:

رکوردشکنی‌های سبد نفتی اوپک از روزهای پایانی سال 2017 تا آغاز طوفانی در سال 2018 ادامه دارد و این نوع نفت با رسیدن به 66.13 دلار در هر بشکه، بازهم رکورد قیمتی خود را شکست. به گزارش فارس، سبد نفتی اوپک بار دیگر رکورد بالاترین قیمت خود را شکست و در چهارمین روز سال 2018 بالاتر از 66 دلار در هر بشکه معامله شد. این نوع نفت سال جدید میلادی را با بالاترین قیمت 2 سال و 7 ماه گذشته آغاز کرده بود. سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در آخرین به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد، هر بشکه سبد نفتی این سازمان، پنج شنبه 14 دی 1396، نخستین روز کاری بازارهای جهانی در سال 2018 با یک دلار و یک سنت افزایش 66.13 دلار در هر بشکه فروخته شد. سبد نفتی اوپک روز چهارشنبه 13 دی ماه به 65.12 دلار در هر بشکه رسیده بود. روز پنج‌شنبه قیمت نفت در بازارهای جهانی به علت کاهش ذخایر نفت آمریکا به شدت افزایش یافت و نفت برنت به بالای 68 دلار و نفت خام آمریکا به مرز 62 دلار در هر بشکه رسید. سبد نفتی اوپک روز دوشنبه 2 ژانویه برابر با 12 دی ماه، نخستین روز کاری بازارهای جهانی در سال 2018 ، به 64.83 دلار در هر بشکه رسیده بود. بازارهای نفتی، نخستین روز کاری سال جدید میلادی را به علت ادامه توافق اوپک و روسیه برای کاهش تولید و احساس افزایشی حاکم بر بازار بسیار قوی آغاز کردند که قوی‌ترین آغاز سال، از سال 2014 به شمار می‌رود. برای نخستین بار از ژانویه 2014 تاکنون، دو شاخص نفتی سال جدید با قیمت بالای 60 دلار آغاز کردند. نفت برنت با قیمت 67.29 و نفت خام آمریکا با 60.74 دلار در هر بشکه سال2018 را آغاز کردند. سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است.


نمودار نفت برنت در طول هفته­ای که گذشت

سکه و دلار:

به گزارش ایسنا، در روزهای گذشته بازار طلا، سکه و ارز به دلیل عوامل مختلف، با هیجانات قیمتی و افزایش تقاضا همراه شد. عواملی که برخی از آنها گذراست و به تدریج از بازار خارج می‌شود و وضعیت عرضه و تقاضا به تعادل نسبی می‌رسد. لذا خریداران غیرحرفه‌ای در این بازارها معمولا فریب می‌خورند. در یک هفته گذشته افزایش قیمت جهانی طلا آن هم به طرز چشمگیری به افزایش نرخ این فلز گران‌بها در بازار داخلی انجامید. از سوی دیگر نرخ ارز هم تحت تاثیر بازار طلا قرار گرفت و افزایشی شد. در نیمه هفته گذشته، قیمت سکه تمام بهار طرح جدید به یک میلیون و 540 هزار تومان رسید اما در هفته جاری و پس از روز پنج شنبه با توجه به کاهش قیمت دلار، قیمت انواع سکه با کاهش روبرو شد. اما نکته مهم دیگر در چند وقت اخیر حراج سکه از سوی بانک مرکزی بود. برگزاری 18 حراج سکه توسط بانک مرکزی نه به منظور کاهش قیمت واقعی بلکه برای به حداقل رساندن حباب سکه انجام شد. اما قیمت واقعی سکه به دلایل دیگری افزایش پیدا کرد. در آن مقطع با برگزاری حراج سکه در بانک کارگشایی قیمت سکه تا حدود 100 هزار تومان کاهش پیدا کرد و اقدام بانک مرکزی در این زمینه بی اثر نبود اما مجدداً بار دیگر قیمت سکه افزایشی شد که عمدتا تحت تاثیر قیمت دلار بود، چراکه قیمت دلار در روزهای گذشته با تغییر و تحولات زیادی روبرو شد و از مرز 4300 تومان عبور کرد تا رکورد جدیدی برای دلار هم به ثبت برسد. به طور طبیعی دلار و سکه از یکدیگر تاثیر گرفتند. به گفته فعالان طلا و جواهر، حباب 200 هزار تومانی قیمت سکه اکنون به 100 هزار تومان رسیده است اما در تحلیل بازار سکه باید به این نکته توجه کرد که حباب قیمت مانند مرض است و ناراحتی و التهاب ایجاد شده به واسطه این مرض به تدریج از بازار خارج می­شود. به طور منطقی اگر قیمت جهانی طلا و قیمت دلار در بازار داخل کاهش پیدا کند، قیمت سکه هم پایین خواهد آمد. در راستای افزایش قیمت سکه و دلار، قیمت طلا در بازار داخلی هم افزایش بی سابقه‌ای پیدا کرد و طی یک هفته، بیش از 10 هزار تومان افزایش داشت که در سالیان اخیر این اتفاق بی سابقه بود و هر گرم طلای 18 عیار به حدود 140 هزار تومان رسید. از سوی دیگر به نظر می‌رسد شروع سال میلادی هم از عوامل افزایش قیمت سکه است. این مناسبت جهانی هر ساله با نوسان قیمت جهانی طلا و ارز همراه می‌شود. این عامل گذرا می­تواند خریداران غیرحرفه­ای سکه را فریب دهد. در هفته گذشته تقاضا برای خرید ارز و سکه در بازار بالا رفت که به نظر می‌رسد این افزایش تقاضا ناشی از عوامل هیجانی حاکم بر بازار رخ داده است و با فروکش کردن تب بازار و بازگشتن به شرایط عادی، وضعیت عرضه و تقاضا به تعادل نسبی برسد. طبیعتاً کسانی که هفته گذشته سکه خریدند در این هفته و در روزهای آینده با کوچک شدن حباب قیمت با زیان رو به رو خواهند شد و این درحالی است که کنش و رفتار خریداران حرفه­ای به گونه­ای دیگر شکل می­گیرد. طبیعی است که با بروز نوسانات ضرر خریداران غیرحرفه­ای بیشتر می‌شود و در نتیجه به تدریج حضور این افراد در بازار کمتر خواهد شد و عرضه و تقاضا به تعادل می­رسد.

 

دلار بازار آزاد در طول هفته­ای که گذشت (تومان)

 

             

 نمودار سکه نقدی امامی در طول هفته­ای که گذشت (تومان)

 

واحد تحلیل شرکت کارگزاری باهنر

علی عبادی

17  دی 1396

print
  نظرات