جزئیات
تاریخ ایجاد: 1397/10/2 تعداد بازدید: 994 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: Azarnia
گزارش تحلیلی بازارهای پتروشیمی و پلیمری بین المللی و داخلی 1 دی ماه 1397

گزارش تحلیلی بازارهای پتروشیمی و پلیمری بین المللی و داخلی

بهبود بازار پروپیلن اکسید آسیا بدنبال تعطیلی واحد تولیدی در چین

بر اساس گزارش برخی از پایگاه­های خبری، به‌نظر می‌رسد کاهش‌های اخیر قیمت‌های پروپیلن اکسید وارداتی آسیا به پایان رسیده باشد، چراکه این هفته به دلیل محدودیت در عرضه‌ی فوری بازار، قیمت‌های بازار داخلی چین رفته‌رفته شروع به افزایش کرده‌اند. به گزارش پتروتحلیل، پلی‌آل‌های صنایع پایین‌دستی پروپیلن اکسید با ‌ایزوسیانات‌ها ترکیب می‌شوند تا فوم‌های پلی‌اورتان که در ساخت تشک‌های تخت کاربرد دارند را تولید کنند. اما تا زمانی که تقاضای صنایع پایین‌دستی اساساً ضعیف بماند، ممکن است این روند افزایشی متوقف شود.

به گزارش منابع مختلف، بازار قیمت‌های پروپیلن اکسید چینی در بازارهای داخلی این هفته 100 تا 200 یوان در هر تن افزایش داشته و این افزایش ممکن است پایانی بر 9 هفته کاهش‌های پیاپی باشد. این مسئله قطعاً باعث تقویت رویکرد قیمت‌گذاری برای آن دست از محصولات وارداتی‌ شده است که بر مبنای دلار آمریکا ارزش‌گذاری می‌شوند، چراکه قیمت‌های وارداتی معمولاً روند تغییرات قیمت‌های بازارهای مبتنی بر یوان را پی می‌گیرند. برخی فروشندگان محصولات وارداتی در نظر داشتند قیمت‌های CFR چین را 20 تا 30 دلار در هر تن بالا ببرند، البته اگر هنوز هم عرضه‌ای برای تحویل ماه دسامبر در بازار داشته باشند. اما بخش عمده‌ی محصولات وارداتی ماه دسامبر پیشتر به فروش رسیده است؛ تاجری از همین منطقه این‌طور ابراز نارضایتی کرد: «این خریدها زمانی انجام شده‌اند که رویکرد به قیمت‌گذاری‌ها به‌وضوح از این کاهشی‌تر بود».

در روز 7 دسامبر، قیمت‌های پروپیلن اکسید وارداتی چین 20 درصد نسبت به ماه گذشته کاهش پیدا کردند و به نرخ 1180 دلار در هر تن (CFR) رسیدند. قیمت‌های داخلی مبتنی بر یوان نیز در همین دوره کاهش‌های سنگینی را تجربه کردند و به رقم 9950 یوان در هر تن (DEL چین) رسیدند؛ در اوایل ماه نوامبر این نرخ معادل 12،200 یوان در هر تن (DEL چین) بود. جهش این هفته زمانی رخ داد که خبرهای مربوط به تعطیلی واحد تولیدی پروپیلن اکسید شرکت Jishen Chemical در استان شمالی جیلین در هفته‌ی جاری منتشر شد. این واحد که ظرفیت تولید 200 هزار تن در سال را دارد بعد از تعطیلی طولانی‌مدتی که از آگوست سال جاری شروع شده بود، در ماه نوامبر آغاز به کار کرده بود. این تعطیلی باعث تقویت رویکرد فروشندگان به بازار شد، بسیاری از آن‌ها سعی کردند فرصت را غنیمت بشمارند و به واسطه‌ی بالا بردن قیمت‌های درخواستی خود به دلیل کاهش عرضه در بازار، بازارهای مبتنی بر ارز یوان را تقویت کنند.

همچنین بنا به نظر یکی از تولیدکنندگان پروپیلن اکسید در چین، این مسئله فرصتی بود برای «افزایش مارجین‌هایی که به‌علت بالا رفتن نرخ خوراک پروپیلن صنایع بالادستی دچار کاهش شده بود»، چراکه اختلاف بین پروپیلن و پروپیلن اکسید در هفته‌های اخیر به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش یافته بود. با وجود این همچنان تردیدهایی در خصوص دوام این روند افزایشی در بازار، میان خریداران وجود دارد، خصوصاً درصورتی که تقاضای صنایع پایین‌دستی، نظیر بخش پلی‌آل‌ها، همچنان ضعیف بماند. پلی‌آل‌های با ‌ایزوسیانات‌ها ترکیب می‌شوند تا فوم‌های پلی‌اورتان که در ساخت محصولات متنوعی نظیر تشک‌های تخت، صندلی‌های خودرو و پنل‌های عایق استفاده‌شوند برای لوازم خانگی برقی و ساخت‌وساز کاربرد دارند را تولید کنند.

اما دورنمای قیمت‌های تمام این محصولات در حال حاضر مبهم است؛ آن هم به دلیل تردیدهایی که اختلاف تجاری چین و آمریکا ایجاد کرده است. اگر آمریکا و چین موفق به دستیابی به توافق جدیدی در مذاکرات تجاری آتی خود نشوند، بسیاری از این محصولات در سال 2019 در خطر اعمال تعرفه‌های تنبیهی سنگین برای محموله‌های آمریکایی قرار خواهند گرفت.

 

یکی از تولیدکنندگان چینی پلی‌آل‌ اظهار داشت: «در این برهه تقریباً هیچ‌کسی نمی‌خواهد پلی‌آل بخرد و در انبارهای خود ذخیره کند» و افزود این مسئله به معنای این است که فروش پلی‌آل‌های او همچنان پایین خواهد بود و او در نتیجه از تولید با شیب تند و نیز مصرف بیشتر خوراک پروپیلن اکسید باز خواهند ماند.


محدوده سبز: پروپیلن اکسید (CRF چین) پروپیلن (CRF چین)

خط چین: خط آستانه (بالای خط: معمولا مناسب؛    پایین خط: معمولا نامناسب)

با توجه به پیش رو بودن زمان اعلام قیمت‌های دسامبر؛ نرخ پی وی سی در بازار داخلی چین کماکان کاهشی است

در چین، بازار داخلی پی وی سی برای چهارمین هفته‌ی پیاپی روندی ثابت تا کاهشی را در پیش گرفت و بازار پی وی سی وارداتی نیز پیش از اعلام قیمت‌های ماه دسامبر از سوی یک تولیدکننده‌ی بزرگ تایوانی، بدون تغییری باقی ماند. قیمت‌های بازار داخلی برای پی وی سی اتیلن پایه 100 یوان (معادل 14 دلار) در هر تن نسبت به هفته‌ی گذشته افت داشت اما پی وی سی استیلن پایه عمدتاً در حوالی نرخ هفته‌ی گذشته خود در نوسان بود. تقاضای خرید پایین و همینطور کاهش در بازار انرژی‌ها، همچنان باعث ایجاد افت در بازار بود. چند تاجر خاطرنشان کردند: «رویکرد به بازار داخلی پی وی سی این هفته همچنان ضعیف ماند. نگرانی‌های روزافزون نسبت به وضعیت تقاضا با توجه به نزدیک شدن فصل زمستان، نوسانات در قیمت‌های بازار معاملات آتی و نیز کاهش قیمت نفت خام در این بازار، همگی بر بازار فشار ایجاد کرده‌اند». قیمت‌های پی وی سی گرید k67 وارداتی بدون تغییر نسبت به هفته گذشته در نرخ 830 تا 860 دلار در هر تن (CIF، نقد) اعلام شدند. معامله‌کنندگان تصمیم گرفتند همچنان خارج از بازار و ناظر روند تغییرات باقی بمانند تا زمانی که تولیدکننده‌ی بزرگ تایوانی قیمت‌های ماه دسامبر را اعلام کند، اگرچه انتظار می‌روند روند تغییرات، ثابت تا اندکی افزایشی باشد. احتمال می‌رود قیمت‌های پی وی سی در بازار داخلی روند ثابت تا کاهشی خود را در روزهای آتی حفظ کنند، چراکه انتظار بر این است که نظر به پیش رو بودن زمستان، تقاضا بیش از پیش ضعیف شود. کاهش‌های محسوس بازار انرژی نیز مزید بر علت بوده‌اند. در خصوص واردات نیز معامله‌کنندگان منتظرند تا از قیمت‌های ماه دسامبر که هفته‌ی آینده اعلام می‌شود مطلع شوند و در نتیجه تصویر واضح‌تری از بازار به‌دست بیاورند.

بررسی و تحلیل مارکت محصولات پلیمری در بورس کالای ایران (هفته آخر آذر 97)

کاهش عرضه ها ، تقاضا و حجم معاملات در آخرین هفته آذر ماه

در آخرین هفته از آذر ماه 1397، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، معاملات با حجم کمتری  را نسبت به هفته سوم آذر ماه تجربه کرد. در این هفته تقاضا نیز کاهش یافته بود ولی رقابت های قیمتی در مورد برخی از گروه های کالایی جذاب، نسبت به هفته گذشته افزایش یافته بود. حجم معاملات هم کاهش نسبتا زیادی را تجربه کرده است. در این هفته حجم معاملات کاهش نسبتا زیادی را تجربه کرد و به کمتر از 40 هزار تن رسید. بدین ترتیب در آخرین هفته از آذر ماه 1397 حجم عرضه ها با کاهش 1.428 تنی به 61 هزار و 693 تن رسید، که حجم بسیار مناسبی برای وضعیت فعلی بازار است، تقاضا نیز با 22.150 تن کاهش به 57.191 تن رسید. در نهایت حجم معاملات هم در این هفته کاهشی 13.184 تنی را تجربه کرد. در این هفته 37 گرید از 95 گرید عرضه شده با رقابت قیمتی معامله شدند. رقابت های قیمتی بین 1 درصد تا 54 درصد بوده است که بیشترین رقابت قیمتی 54 درصد برای کالای سنگین تزریقی 5030 تبریز بوده که هر هفته رقابت قیمتی بالای 45 درصدی را تجربه کرده است.


کاهش حجم عرضه ها در آخرین هفته آذر ماه

به گزارش انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران، اینپیا، حجم عرضه­ها در هفته جاری نسبت به هفته سوم آذر کاهش داشته و مقدار  1.428 تن کاهش را تجربه کرد؛ البته شایان ذکر است که حجم عرضه های هفتگی بالای 60 هزار تن در زمان رونق بازار نیز مناسب است، در نتیجه در حال حاضر که بازار مصرف محصولات پلیمری دچار رکود شدید شده است این میزان از عرضه هفتگی مناسب ارزیابی می شود هر چند که همواره در مورد برخی از گروه های جذاب بازار با کمبود عرضه همراه است.

بیشترین کاهش عرضه به ترتیب برای گروه های پلی اتیلن سنگین اکستروژن و سبک فیلم و با 2.337 تن و 2.212 تن کاهش همراه بوده است. پلی پروپیلن شیمیایی نیز با 1293 تن کاهش در رده بعدی قرار داشت. گروه های کالایی پلی پروپیلن نساجی، پلی اتیلن سبک خطی و پلی اتیلن سنگین بادی به ترتیب 2453 تن ، 1248 تن و 1180 تن افزایش را تجربه کرد.

 

کاهش شدید و  22 هزار تنی تقاضا در آخرین هفته از آذر ماه 1397

حجم تقاضا در این هفته 22 هزار تن کاهش را تجربه کرد. این در حالی بود که در هفته قبل خود با توجه به روند صعودی نرخ دلار در سامانه نیما و انتظار فعالان بازار برای افزایش نرخ ها، میزان تقاضا با افزایش مواجه شده و از میزان عرضه پیشی گرفته بود اما در این هفته بار دیگر تقاضای کل از حجم عرضه کل کمتر بود. با این حال ولی باز هم رقابت های قیمتی برای برخی از گروه های کالایی جذاب، افزایش یافته بود.

 

کاهش نسبتا زیاد و 13 هزار تنی حجم معاملات تحت تاثیر کاهش عرضه ها

در هفته جاری حجم معاملات نسبت به هفته گذشته کاهش نسبتا زیادی داشته و 13.184  تن کاهش را تجربه کرد و به 34 هزار و 468 تن رسید که باز هم یکی از کمترین حجم های ماه های اخیر بوده است. در این هفته 55 درصد از حجم عرضه ها توسط متقاضیان خریداری شد. این نسبت در هفته قبل خود 75 درصد بوده است. در این هفته با وجود افزایش شدید قیمت­های پایه محصولات پلیمری، قیمت­ها در بازار آزاد سیر نزولی داشت، زیرا بازار از کشش کافی برای افزایش قیمت ها برخوردار نیست و از طرفی با توجه به روند کاهشی نرخ دلار در بازار آزاد، بیشتر فعالان بازار آینده قیمت­ها را نزولی می بیینند و ترجیحا با استراتژی محافظه کارانه اقدام به خرید می کنند. باز هم به خریداران و مصرف کنندگان محصولات پلیمری توصیه می شود که در روزهای باقی مانده روند قیمت های جهانی را در کنار روند معاملاتی نرخ دلار در سامانه نیما، به خوبی رصد کرده تا بتوانند در هفته پیش رو تصمیم مناسبی در راستای خرید انجام دهند.

وضعیت 20 گرید جذاب بازار در آخرین هفته آذرماه

 


همانطور که در جدول مشخص است، برای جذاب ترین گرید این هفته 54 درصد رقابت شده است، این در حالی است که در هفته قبل خود برای این کالا رقابت قیمتی 64 درصدی صورت گرفته بود و 7 درصد کاهش رقابت قیمتی را شاهد هستیم. با وجود اینکه این محصول هر هفته عرضه می شود ولی همچنان رقابت قیمتی برای آن هر هفته بیش از 45 درصد بوده است. گرید های گروه کالایی PET نساجی با رقابت های قیمتی بیش از 31 درصدی معامله شده اند. گرید پلی پروپیلن فیلم 525 نویدزرشیمی نیز با 44 درصد رقابت قیمتی معامله شد. در این هفته گرید پلی پروپیلن فیلم K 1104 پتروشیمی رجال هم که به تازگی تولید شده است با استقبال بازار مواجه گردیده و با 31 درصد رقابت قیمتی معامله شده است.

بسیاری از گرید های پلی پروپیلن نساجی در این هفته رقابت قیمتی بالایی را تجربه کرده اند و این در حالی است که هر هفته بورس کالای ایران برای برخی از گرید های این گروه کالایی حداکثر تناژ ثبت سفارش تعیین می­کند. بیشترین رقابت قیمتی در این گروه برای گریدهای C30S مارون و 060 پلی نار بوده که دارای MFI6 بوده و با 20 درصد رقابت قیمتی معامله شده­اند. مدتها بود که این گروه رقابت قیمتی بسیار معقولی داشت و خبری از رقابت های قیمتی بیش از ده درصدی نبود. سایر گرید های این گروه کالایی رقابت قیمتی بین 9 تا 14 درصد را تجربه کرده اند.

گروه پلی پروپیلن شیمیایی هم گریدهای جذابی در این هفته داشته که بیشترین رقابت قیمتی در این گروه برای گرید ZR340R نویدزرشیمی بوده که با 18 درصد رقابت قیمتی همراه بوده است.

آمار کلی معاملات بازار به تفکیک هر گروه کالایی در هفته آخر آذر: